Kominek z płaszczem wodnym - jaki wybrać?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, wkład akumulacyjny z wymiennikiem wodnym, czy też wkład akumulacyjny z płaszczem i wymiennikiem wodnym, to wbrew pozorom nie są takie same urządzenia. Co prawda łączy je jedno – mają ogrzewać wodę, bo takie są oczekiwania ich użytkowników – ale faktycznie każde z nich zostało zaprojektowane i wyprodukowane do pracy w nieco innych warunkach.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Jest to konstrukcja, która w uproszczeniu wygląda następująco. Ognisko ograniczone blachami oraz drzwiami z szybą. Za blachami znajduje się woda, a ta z kolei ograniczona została  kolejnymi blachami. Rozwiązanie konstrukcyjnie bardzo proste, ale jednocześnie w takiej formie mało sprawne i przysparzające użytkownikowi więcej problemów, niż pożytku oraz radości. W efekcie w tych wyrobach nie ma możliwości zajścia procesów wysokotemperaturowego, czyli czystego spalania drewna, a zjawisko kondensacji pary wodnej we wkładzie jest powszechne i nieuniknione.     Dowodem tego są czarne szyby oraz gruba warstwa nagaru na wewnętrznych ścianach wkładu. Zastosowanie w niektórych wkładach automatyki spalania i ceramicznego wyłożenia komory spalania (przeważnie jest to szamot lub beton ognioodporny o grubości 3 - 4 cm) zdecydowanie poprawia procesy spalania – są takie konstrukcje, w których szyby bardzo długo pozostają czyste.

Wadą wkładów kominkowych z płaszczem wodnym jest ich mała pojemność cieplna – stosunkowo szybko się nagrzewają, ale także szybko stygną. Polecane są  w sytuacjach, gdy szybko chcemy nagrzać instalację CO i nie zależy nam na stabilnej i długotrwałej pracy systemu grzewczego. Instalacja grzewcza z wykorzystaniem wkładów kominkowych z płaszczem wodnym wymaga stałego zasilania w energię elektryczną. Krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu rozwiązuje zastosowanie zasilacza awaryjnego i akumulatora.

Wkład akumulacyjny z wymiennikiem wodnym

Jest urządzeniem bardziej wyrafinowanym technicznie i  technologicznie. Konstrukcja jego oparta jest na palenisku akumulacyjnym o dużej pojemności cieplnej (uzyskanej dzięki zastosowaniu dużej ilości materiałów akumulacyjnych w palenisku) oraz na wymienniku wodnym umieszczonym nad, bądź obok paleniska. Większość palenisk wyposażona jest w automatykę procesów spalania oraz w podwójnie przeszklone drzwi. Konstrukcja  paleniska oraz automatyka zapewniają właściwe, wysokotemperaturowe  procesy spalania drewna  – drewno spala się całkowicie i zupełnie, czyli czysto. Szyby zawsze pozostają czyste. Wytworzona podczas spalania energia akumulowana jest w samym palenisku, a woda ogrzewana jest w wymienniku dzięki przechodzącymi przez niego gazom spalinowym o bardzo wysokiej temperaturze (400 – 800 st. C). Automatyka steruje także pracą pomp obiegowych. Oprócz dużej możliwości akumulowania ciepła, niektóre urządzenia  umożliwiają użytkownikowi podział energii pomiędzy wodę, a akumulację. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w miejscach, w których realna jest groźba długotrwałych przerw w dostawie prądu (krótkotrwałą przerwę rozwiązuje zasilacz awaryjny wraz z akumulatorem – zapewni zasilanie na tyle długo, aby dany wsad w palenisku mógł się wypalić, a pompy mogły przetransportować wytworzoną energię do instalacji CO). Palenisko akumulacyjne może być używane nawet podczas długotrwałego braku energii elektrycznej, gdyż gazy spalinowe dzięki zastosowaniu klapy Moritza omijają wymiennik wodny. Sterowanie klapą odbywa się manualnie lub automatycznie (najbardziej komfortowe – w momencie przerwy w dostawie prądu gazy spalinowe zawsze zostają przekierowane poza wymiennik wodny). Wkład akumulacyjny z wymiennikiem wodnym doskonale nadaje się do budowy ciepłych kominków z płyt szamotowych i/lub kafli. Jest także bardzo dobrym źródłem ciepła dla instalacji DGP, można zatem na ich bazie budować stabilne, hybrydowe instalacje grzewcze (akumulacja + woda + DGP).

Wkład akumulacyjny z płaszczem i wymiennikiem wodnym

Tak skonstruowane urządzenie grzewcze jest rozwinięciem wyżej wspomnianego rozwiązania. Charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną (uzyskaną dzięki zastosowaniu dużej ilości materiałów akumulacyjnych w palenisku) oraz dużą efektywnością grzania wody. Woda ogrzewana jest poprzez tylną i boczne ściany samego paleniska (wyłożone szamotem) oraz w wymienniku wodnym umieszczonym bezpośrednio nad komorą spalania i będącym integralną częścią całego wkładu. Przez wymiennik przepływają gazy spalinowe o temperaturze 400 – 800 st. C. Podobnie jak paleniska akumulacyjne z wymiennikiem wodnym, także i te urządzenia w większości wyposażone są w podwójnie przeszklone drzwi oraz automatykę procesów spalania i pracy pomp obiegowych. Konstrukcja ich zapewnia całkowite i zupełne spalanie drewna, a szyby zawsze są czyste. Decydując się na wybór takiego źródła ogrzewania należ pamiętać, że wymaga ono stałego zasilania w prąd, a długotrwała eksploatacja urządzenia w trakcie przerwy  w dostawie prądu jest niemożliwa (krótkotrwałą przerwę rozwiązuje zasilacz awaryjne wraz z akumulatorem). Polecane są w sytuacjach, gdy oprócz szybkiego nagrzania wody w instalacji CO, zależy nam na długotrwałej i stabilnej pracy urządzenia i systemu grzewczego. Zapewnia to duża pojemność cieplna urządzenia oraz automatyka. Przy dwukrotnym paleniu w ciągu dnia (rano i wieczorem), te urządzenia praktycznie nigdy nie stygną. Są to urządzenia grzewcze dedykowane do budowy ciepłych kominków i pieców z płyt szamotowych i/lub kafli. Na ich bazie można także wykonać małe instalacje DGP.

Jarosław Kokoszka